Tick-tock, time's up?

Suvi on läbi ja uus semester suure hooga alanud, mis tähendab, et tudengitel on peagi ees kiired ajad. Esimesed koolinädalad võivad tunduda küll lihtsad, kuid peagi ootavad meid ees kuhjade viisi kontrolltöid, ülesandeid, lugemist ja kõike muud, mida õppejõud suudavad välja mõelda. Sellise koormuse juures võib ajanappus probleemiks muutuda mitte ainult rebastele, kes ülikooliga alles harjuvad, vaid ka vanematele tudengitele. Seepärast olengi sinu jaoks kokku pannud 5 lihtsat nõuannet, mis ajaplaneerimist kergendaksid.

1. Ära jäta kõike viimasele minutile!

Võib tunduda nagu klišee, kuid sellele vaatamata, on see üks suurimaid vigu, mida paljud tudengid kipuvad tegema. Esimesed nädalad on lihtsad ning jääb mulje nagu midagi polegi teha vaja. See illusioon ei kasta aga kaua.

Suurte ülesannete tähtajad satuvad tihti samale ajale - üks sellistest perioodidest on paljude jaoks semestri 8. nädal. Mitmed õppejõud sätivad sellesse vahemikku esimesed teadmiste kontrollid ja vahekokkuvõtte. Nii avastadki sa end olukorrast, kus on vaja korrata mitmeks lähenevaks kontrolltööks ja samal ajal lõpetada kolme erineva aine suuremad kodutööd, mille tähtajad äkitselt kohal on.

Seda on aga võimalik vältida, kui piisavalt varakult valmistuma hakata. Õppejõud annavad projektide tähtaegadest ja tööde kuupäevadest tavaliselt vara teada ning sul on piisavalt aega, et nendega arvestada.

NB! Ülikoolis ei ela õppejõud sul tähtaegade ja tegemata töödega seljas. Kuupäevade meelde jätmine ja nendest kinni pidamine on sinu ülesanne ja keegi ei tee seda sinu eest!

2. Divide and conquer

Ülikoolis on üsnagi tavalised suuremahulised iseseisvad tööd. Alati leidub ka aineid, kus on iganädalased kodutööd, mille saab paari tunniga tehtud, kuid
pikki esseid ja referaate ühe istumisega üldjuhul valmis ei kirjuta.

Seega on mõistlik jagada oma suuremad ülesanded väikesteks osadeks ning luua enda jaoks vahetähtajad. Niiviisi, saad vältida unetuid öid ja stressi, kuna liiga suured projektid on jäänud viimasele hetkele.

3. To do list

Erinevaid ülesandeid koguneb võrdlemisi palju, eriti kui sa suuremad tööd juppideks jaotad. Tõenäosus, et sa kõike meeles suudad pidada on võrdlemisi väike. Seega kirjuta üles kõik tähtajad ja olulised kuupäevad ning kõik nendega seonduvad ülesanded, mis sul ettevalmistuseks teha vaja on. Sea endale meeldetuletused ajaks, millal nendega tegelema hakkama tuleb ning pea nendest ka kinni.

Ülesannete üle järjepidamiseks leidub mitmeid häid rakendusi, mis on kasutatavad nii telefonis kui desktopil. Nende hulgas on näiteks Wunderlist, Checklist, aga ka tavaline kalender jms. Katseta erinevaid võimalusi ja leia endale kõige sobivam lahendus.

NB! Mida pikemaks ülesannete nimekiri kasvab, seda olulisem on nende prioriseerimine. Hea viis seda igapäevaselt teha on kasutad tavalise to do listi asemel Stephen Covey maatriksit, mille kohta saad rohkem lugeda siin.

Tähtaegade seadmisel on aga väga oluline meeles pidada, et elu on täis ootamatusi. Koosta oma graafik nii, et see oleks paindlik ja kui mingid plaanid luhta lähevad on sul alati olemas varuplaan - mõni teine aeg või päev, millal oma ülesanded lõpetada nii, et need õigeks tähtajaks valmis oleks.

4. Raske keskenduda?

Oletame, et sa oled nüüd vaeva näinud ja kõigist eelnevatest punktidest ilusti kinni pidanud. Sa oled leidnud aja tegelemaks mingi vajaliku ülesandega, maha istunud ja tööle asunud, kuid nüüd ei suuda sa sellele keskenduda. Kogu sellest planeerimisest pole mingit kasu, kui sa ei ole võimeline õigel ajal ennast pühendama.

Keskendumiseks on mitmeid erinevaid meetodeid. Kõik on ilmselt kuulnud peamisi soovitusi nagu "lülita välja oma telefon" ja "vali õppimiseks vaikne koht", aga sellest alati ei piisa. Üks peamine asi, mida meeles pidada on endaga mitte liialt karma olla. Sa aju suudab ühele asjale keskenduda ainult teatud aja - pärast seda muutub see järjest keerulisemaks ja su efektiivsus langeb märkimisväärselt. Ühtlasi oled sa hiljem väsinud ja tusane. Seega on soovitatav töötada intervallidena - hea tehnika, mida kasutada on Pomodoro.

NB! Ülikool nõuab palju arvuti ja internetiga töötamist. Ahvatluste vältimiseks blokeeri segavad lehed õppimise ajaks. Chrome'i kasutajatele pakuks siinkohal välja mugava laienduse nimega Ultidash - lisaks segavate lehtede timeriga blokeerimisele on selle olemas ka oma to do listi, mis sisaldab tavalist nimekirja, eelnevalt mainitud Stephen Covey maatriksit ja ka Wunderlistiga sünkroonimise võimalust.

5. "Dear diary"

Ära muretse, päris päevikut pidama sa siiski ei pea (kuigi soovijatele ei keela keegi ka seda teha). Küll, aga oleks, eriti alguses, mõistlik jälgida, kui palju sinu erinevad tegevused aega võtavad. Nii on sul edasipidi lihtsam arvestada, kui palju aega mõne asja jaoks reserveerida või milliseid ebaolulisemaid tegevusi vähendada.

Hea keskkond oma tegevuste üle järje pidamiseks on toggl. Tasuta versiooni on kerge kasutada ja see teeb kokkuvõtteid sinu nädalast ja päevast, nii et sa saad lihtsalt teha järeldusi oma tegevuste ja nende ajakulukuse kohta.

Need viis punkti on hea koht, kust oma ajaplaneerimist alustada. Loodetavasti muudab neist kinni pidamine su elu ülikoolis veidi lihtsamaks. Kuid kogu selle teema juures on üks väga oluline soovitus, mida ma pole veel maininud: Ära planeeri täis iga minutit oma graafikust ja võta aega iseendale! Pea meeles ka enda eest hoolitseda ja tegeleda sellega, mis sulle rõõmu valmistab ja sind lõõgastab. All work and no fun väsitab ja röövib sult peagi igasuguse motivatsiooni. Võta osa TTÜ tudengielust ja avasta, mida kõike ülikool lisaks loengutele ja esseedele pakkuda võib.